Wpływ nielegalnego handlu na ekonomię państwa

Bartosz 2011-01-07
Nielegalny handel Nielegalny handel

Narkobiznes, handel bronią, ludźmi czy ludzkimi organami to tylko kilka przykładów nielegalnego handlu. Zobacz, jak wygląda ciemna strona naszego społeczeństwa.

Czym jest nielegalny handel? To niedozwolone przez prawo zjawisko gospodarcze polegające na przeniesieniu prawa własności zabronionych prawem towarów i usług z jednego podmiotu na drugi gdzie sposób i tryb przeniesienia tego prawa odbywa się również w sposób zabroniony przez prawo. Tak po krótce można zdefiniować ten proceder, jednakże zdaję sobie sprawę, że ta krótka definicja nie wyczerpuje wszystkich znamion charakteryzujących to zjawisko. Najważniejszym segmentem nielegalnego handlu jest narkobiznes. Również handel bronią jest przykładem rynku o wysokiej wartości i ogromnych zyskach. Poza tym na zjawisko to składa się wszystko to, co uzyskuje dodatkową wartość z powodu jakiegoś instytucjonalnego zakazu w danym środowisku: przemyt wszelkiego rodzaju rzeczy z jednego miejsca w drugie (włączając w to materiały radioaktywne, organy ludzkie i nielegalnych imigrantów), prostytucja, hazard, oszustwa pożyczkowe, porwania, haracze i wymuszenia, podrabianie różnych towarów i banknotów, zabójstwa na zlecenie, nielegalny handel poufnymi informacjami, technologiami i dziełami sztuki, międzynarodowy handel kradzionymi przedmiotami albo nawet przemyt odpadów z jednego kraju do innego (przykładem niech będzie przemyt śmieci z USA do Chin w 1996 roku). W ramach tego systemu następuje pranie brudnych pieniędzy: miliardów (może bilionów) dolarów.

Z uwagi na ogromne zyski czerpane z tej działalności, dziedziny te zdominowane zostały przez ponadnarodowe struktury przestępcze, które poprzez skomplikowane operacje finansowe łączą gospodarkę przestępczą z oficjalną. Grupy przestępcze bardzo często o strukturze mafijnej przenikają legalne środowiska polityczno- gospodarcze osiągając znaczne wpływy w instytucjach ustawodawczych kształtujących ład prawny. Nie trzeba być jasnowidzem aby domyślić się, że sytuacja taka obok licznych negatywnych elementów wpływających na ekonomię państwa tworzy jeszcze jedną – łapówkarstwo. W ten sposób szeroko pojmowana przestępczość dokonuje głębokiej penetracji wszystkich struktur państwa, powodując ich słabość i wrażliwość na wstrząsy polityczno-ekonomicznych. Rosnące w siłę globalnie zorganizowane struktury przestępcze czerpiące przeolbrzymie zyski z nielegalnego handlu, w coraz większym zakresie zaczynają wpływać na kulturowe zachowania młodego pokolenia dla którego przestrzeganie prawa i legalna działalność jest totalnym frajerstwem. Chęć łatwego i szybkiego zysku osiąganego w niewybredny i często brutalny sposób stał się dla wielu wzorcem konsumpcyjnego trybu życia, gdzie granice chęci przeżycia niebanalnej przygody z prowadzoną działalnością przestępczą się gdzieś zamazują. Dyfuzja kultury zorganizowanej przestępczości jest niestety wspierana przez media. Dzięki nim świat zorganizowanej przestępczości przenika do codziennego życia, gdzie ludzie na całym świecie lepiej znają psychikę i metody działania płatnych morderców czy handlarzy narkotyków, niż dynamikę rynków finansowych, gdzie inwestują swoje pieniądze.

Zbiorową fascynację filmami akcji, w których główni bohaterowie biorą udział w zorganizowanej przestępczości trudno wytłumaczyć fascynacją przemocy, zakodowanej w naszych charakterach. To może być oznaka załamania się tradycyjnego porządku moralnego, jak również powstawania nie rozpoznanego jeszcze wyraźnie nowego społeczeństwa, na które składa się wspólnotowa tożsamość i nieokiełznana konkurencja, czego globalna przestępczość jest skondensowanym wyrazem. Nielegalny handel, jako element patologii gospodarczej i szarej strefy niezależnie od swojego podłoża jest wynikiem szalonej walki konkurencyjnej oraz chęci maksymalizacji zysku przy jednoczesnym braku akceptacji dla fiskalnych przepisów podatkowych jak i organów kontrolnych państwa. Pomimo jego niewątpliwego wpływu na wzrost PKB, jest zjawiskiem szalenie niebezpiecznym dla ekonomii państwa. Oprócz destrukcyjnego wpływu na zjawiska społeczno-ekonomiczne oraz na prowadzone statystyki i decyzje podejmowane na ich podstawie, nielegalny handel wpływa negatywnie na finanse publiczne. Proceder ten łamie bowiem przepisy związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, w tym prawa praca, prawa podatkowego oraz ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych. Zwiększając pozornie wskaźnik zatrudnienia poprzez zwiększenie liczby miejsc pracy o niskiej produktywności i małych wynagrodzeniach, które by nigdy nie były utworzone w legalnej działalności, osoby zatrudnione w tym sektorze nie odprowadzają jednak ustawowych obciążeń rentowo- emerytalnych i zdrowotnych. Powszechność tego procederu mogłoby doprowadzić do zachwiania się jakże wątłego systemu emerytalnego i zdrowotnego, które już dzisiaj na realizację swoich zobowiązań potrzebują pomocy inżynierii finansowej państwa. Płacą jednak podatki pośrednie nabywając różnego rodzaju produkty i usługi obciążone podatkiem VAT czym kuriozalnie przyczyniają się do wzrostu gospodarczego, zwiększając popyt i zatrudnienie rejestrowane.

Warto zwrócić uwagę, że pracownicy zatrudnieni w tym biznesie nie posiadają, żadnej ochrony socjalnej i mogą stracić to jakże często jedyne źródło dochodu niespodziewanie bez żadnego odszkodowania. Ponadto osoby lub instytucje prowadzące tę nielegalną działalność nie opłacają specjalnych pozwoleń/licencji, podatku dochodowego i akcyzowego oraz podatku od towarów i usług tym samym uszczuplając kasę finansów publicznych państwa. Nielegalny handel prowadzony jest często w miejscach do tego nieprzeznaczonych co w przypadku sprzedaży produktów spożywczych może dojść do przykrych konsekwencji sanitarno-epidemiologicznych. W tym przypadku mamy do czynienia z łamaniem prawa związanego z porządkiem i spokojem publicznym, ochroną środowiska i czystością w miejscach publicznych oraz z bezpieczeństwem na drogach i ulicach. Z uwagi na niewiadome pochodzenie sprzedawanego towaru oraz sposób jego oferowania, nielegalny handel spowodować może zagrożenie zdrowia i życia osób w nim uczestniczących. Niebagatelne znaczenie ma także fakt niejednokrotnego zakłócenia estetyki i harmonii przestrzeni publicznej, co jest istotne w kontekście odbioru wizerunku miast oraz całego państwa. Innymi słowy im mniej elementów destabilizujących wizerunek państwa tym można liczyć na większe wpływy z turystyki, której koniunkturalność uzależniona jest od globalnej ale również lokalnej ekonomii.

Jak walczyć z tymi negatywnymi zjawiskami gospodarczymi demontującymi ekonomię państwa? Nie ma tu prostej recepty. Im większe siły represyjne i nowocześniejsze metody zwalczania tego procederu zostaną zaangażowane, tym przebiegłość przestępców będzie rosła a nielegalny handel będzie trudniejszy do wykrycia. Wydaje się, że jedynym lekarstwem na poprawę tego stanu może być globalna redukcja ubóstwa światowego będąca źródłem tego procederu. W sytuacji takiej popyt na nielegalne produkty i usługi wobec zwiększonego ryzyka konsekwencji prawno- finansowych byłby mniejszy. Tym samym podaż tych dóbr byłaby zredukowana gdyż prawo zrównoważonego popytu i podaży, tej naczelnej zasady ekonomicznej, jest najlepszym regulatorem rynku- również tego nielegalnego. Ale bez odpowiednich zmian społeczno- gospodarczych nastawionych na redukcję nadmiernego fiskalizmu państwa wspomaganych socjalną opieką nastawioną na eliminację nędzy i zapewnienie godziwych warunków życia, prawo to może działać w przeciwnym kierunku pogłębiając tylko podziały społeczne prowadzące do wzmocnienia szarej strefy, do której nielegalny handel niewątpliwie należy.

Komentarze

Treść komentarza

Portal SuperSamiec.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczonych przez użytkowników komentarzy.
Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis jest naruszeniem zasad lub czyjegoś dobra zgłoś nadużycie.

Gorące tematy

Najnowsze

Mastodon 31 Maja 2014, Warszawa Ursynalia

Zapraszamy na fotorelację

IMMOLATION w Progresji Music Zone

To będzie wieczór pełen ekstremalnego grania !

Hannimal i Patrick the Pan w Progresja Cafe

21 lutego na wspólnym koncercie w Progresja Cafe zobaczymy dwa ciekawe i obiecujące projekty muzyczne.

II Warszawska Wystawa Fotografii Koncertowej

Najlepsi Warszawscy fotografowie koncertowii zapraszają na wystawę swoich prac.

Walentynkowa Maria Peszek

Maria Peszek na żywo w klubie Stodoła 14 lutego !

Vavamuffin w klubie Stodoła

10 grudnia 2013 Klub Stodoła

Nowa płyta Blindead

Premiera nowego albumu 9.10

I Warsaw Tattoo Convention 30.11-1.12.2013

Pierwsza edycja międzynarodowego festiwalu tatuażu Warsaw Tattoo Convention

Ostatnio komentowane

iPhone 3GS vs. iPhone 4G - Test na SuperSamiec.pl

zgadzam sie, 3g jest o wiele lepszy od 4g, wiem, bo korzystalem z obu

DubStep w Nokii

mi osobiście się nie podoba ten dzwonek. osobiście wolę standardową wersje. Ma styyyyl ;)

Manual kontra automat Wady i zalety automatycznych skrzyń biegów

Jeżdziłem samochodem z manualem ale od kilku lat mam manual. Autor artykułu pisze, że wadą samochodu z automatyczną skrzynia biegów jest trudna naprawa i mała ilość mechaników od automatów w Polsce. Ja miałem s[..] więcej

Automatyczne skrzynie biegów kontra użytkownicy

Fajny, ciekawy artykuł:) Widzę, że wypowiada się w nim p. Wojciech Pauk z Auto Józefów. Naprawiałem kiedyś u nich samochód. Bardzo solidny warsztat, mogę polecić.

68. Tour de Pologne wystartował!

Super! Każdy może tam pojechać? Czy trzeba należeć do jakiegoś teamu?

Ekojazda

Bardzo podoba mi się temat. :]
Żeby tylko więcej osób myślało o tym, że nie warto lekceważyć sprawy ekologii względem własnego ego.
Nie bądźmy ignorantami. Kolejne pokolenia ludzkości również chciałyby wiedz[..] więcej

Krótka Piłka

ciekawe tylko kiedy ten X-Fighters się odbędzie ;]

10 dni do koncertu Bobby'ego McFerrina w Warszawie

Uwielbiam gościa. Szkoda, że znany jest głównie za sprawą "Don't Worry Be Happy" ale jest to niewątpliwe jedna z piosenek mojego dzieciństwa :D.

Nowy lokal MG Eat Magdy Gessler w Warszawie

Byłem dziś 06.06.11 i się bardzo rozczarowałem. Zamówiłem zestaw czyli pół kanapki i dużą zupę tajską. Pół kanapki to żenująca porcja bułki z sosem i kurczakiem, zakrawająca na głodowe porcje z epoki. Zupa zaś,[..] więcej

T-Mobile przejmuje Erę

Kolejny przykład na to, że komuś znowu zależało na tym aby pozbyć się czegoś polskiego... Ile ten obłęd będzie jeszcze trwać i ile nam jeszcze zostało? Skończymy jak Grecja. Tak to widzę.

Air Force One - Latająca forteca Baracka Obamy

mój znajomy był w tej maszynie. mówił że mógłby tam umrzeć ;p

Obama w Polsce (dzień 2)

niedługo do Polski przyjeżdża prezydent Turcji. ciekawe czy też wywoła takie zamieszanie..

Obama w Polsce (dzień 1)

Przesadzony ten spektakl troski o prezydenta. Przyjeżdżało do Polski wielu prezydentów państw (w tym również USA) i takich jaj nie było nigdy... kolejna manifestacja wpływów.

Program Ursynaliów

trzeba tam być

Więcej praw dla rowerzystów!

z punktu widzenia rowerzysty - same plusy. ale kierowców jest więcej i na samą myśl o tych zmianach czarno przed oczami mi się robi.

SuperSamiec, czyli kto?

Ciekawy tekst. I zgrabnie napisany. Gratulacje Pani Patrycjo. Pozdrawiam
TG

Ferrari F430 GT3 Scuderia z węgla!

No i nie urwał! A myślałem, że urwie!
Poza tym spoko :] ale chciałbym zobaczyć więcej F430
szczególnie na torze w akcji :D

Anatomia Zmiany Muglera i Lady Gagi

zakwestionuje poczytalność tego człowieka :P

Wywiad z Przemysławem Babiarzem

W Wyższej Szkole Psychologii Społecznej???!!!!!!!!!!!!

Niniejszy serwis wykorzystuje pliki "cookies" w celu zapewnienia prawidłowego działania usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Warunki przechowywania lub dostępu do plików "cookies" możesz określić w przeglądarce. Korzystanie z serwisu oznacza wyrażenie zgody na określone warunki. Zamknij